KORZYSTANIE Z TOALETY

1. Kot Pupik i Papierus Drugi

Rodzic  czyta historię „Kot Pupik i Papierus Drugi”. Następnie rozmawia z dziećmi o zasadach korzystania z toalety, pojawiających się w opowieści.

Przypomina, że wydalanie to naturalny proces. Wycierania pupy i zachowania czystości w toalecie – każdy musi się nauczyć. Ta nauka wymaga treningu i przestrzegania kilku zasad.

Opowiadanie dostępne w plikach do pobrania.

2. Mumia z papieru

Jedno z uczestników zabawy staje nieruchomo, a reszta owija je papierem, tworząc mumię. W tym zadaniu dzieci uczą się delikatności i koncentracji, a dodatkowo oswajają z użyciem papieru toaletowego. Na koniec wszyscy uczestnicy  zbierają kawałki papieru i wyrzucają je do kosza.

3. Porządek w toalecie – znajdź różnice

Rodzic  demonstruje dzieciom kartę C i pyta, w której łazience jest porządek.  Dzieci szukają różnic na obrazkach z karty C (9 różnic)

Karta dostępna w plikach do pobrania.

4. Jak zapychają się rury?

Dzieci otrzymuja  plastikową butelkę, trochę papieru toaletowego, lejek i naczynie z wodą z kranu.

Dzieci wpychają papier do butelki. Następnie za pomocą lejka nalewają do nich wodę. Obserwują, co się dzieje z papierem. Rodzic omawia z dziećmi na forum ich obserwacje.

Ważne wnioski dotyczące korzystania z toalety są następujące:

1. Należy wrzucać do toalety tylko zabrudzone, małe kawałki papieru (maksymalnie 3 listki).

2. Należy spuścić wodę.

3. Gdy zrobi się siku, naciskamy mały przycisk do spuszczania, a gdy kupę – większy.

4. Po skorzystaniu z toalety, zawsze myjemy ręce mydłem.

5. Czyste ręce mam, bo o nie dbam

Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, dzieci zatrzymują się. Rpdzic  podaje jedno z haseł, a dzieci wykonują dany gest:

Ręce – udają, że myją ręce,

Woda – udają, że otrzepują wodę z rąk,

Rękawy – udają, że podciągają rękawy,

Mydło – udają, że naciskają na pojemnik z mydłem w płynie

6. O choroba! Jak mogą wyglądać groźne bakterie?

Z rolek od papieru toaletowego, kolorowego papieru, ewentualnie elementów wyciętych z karty E dzieci tworzą postacie, które są ich wyobrażeniem bakterii. Pozwalamy dzieciom na ich własną twórczość z dostępnych materiałów, nie dając im wzoru czy schematu, mogą pobawić się kształtem i kolorem, naśladując prawdziwe bakterie (młodsze dzieci mogą użyć elementów komiksowych z karty E).

Karta dostępna w plikach do pobrania.

7. O rety! Ważne zasady korzystania z toalety

1. W toalecie zamykamy za sobą drzwi.

2. Urywamy 3 listki papieru toaletowego.

3. Brudny papier wrzucamy do toalety.

4. Opuszczamy deskę sedesową.

5. Spuszczamy wodę.

6. Dokładnie myjemy ręce.

7. Zawsze używamy mydła

Przyporzadkuj ikonki do zasad. Ikonki dostępne w plikach do pobrania- zasady korystania z toalety

PAMIĘTAJCIE KOCHANI O WYSYŁANIU PLASTYCZNYCH  PRAC KONKURSOWYCH NA PRZEDSZKOLNEGO FACEBOOKA.

- praca nie może zawierać danych dziecka oraz jego wizerunku

- musi przedstawiać treści higieny

Prace przesyłamy do 25.05.2020 roku!