HIGIENA NOSA

Poniższe zabawy i ćwiczenia dotyczą higieny nosa. W trakcie przeprowadzania zabaw i ćwiczeń dzieci poznają najważnijsze zasady dotyczace higieny nosa.

Zachęcamy do zrealizowania wspólnie zadań w okresie od 06.04- 10.06.2020:

1. Czytanie historyjki  Świnka Zakatarzynka i Wielka Glutoza

Opowiadanie dostępne w zakładce  pliku do pobrania.

2. Porozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z katarem

- Dlaczego Chusteczka Smareczka była niezadowolona z tego, co robi Świnka?

- Jak powinna zachowywać się Zakatarzynka, gdy ma katar?

- Jak należy dmuchać nos?

- Co zrobić z brudną chusteczką?

-  Ile razy wolno użyć chusteczki higienicznej?

3. Zabawa "Latajace piórka"

Dzieci siedzą na dywanie, każde z nich ma na dłoni kolorowe piórko i delikatnie zdmuchuje je przed siebie.

Następnie dzieci próbują dmuchać piórko w górę i utrzymać je jak najdłużej w powietrzu tak, by nie spadło na podłogę. W drugiej rundzie dzieci próbują delikatnie zdmuchnąć piórko nosem, buzia pozostaje zamknięta (pod warunkiem, że w nosie nie mają kataru).

4. Misiu, nauczę cię jak wydmuchiwać nos

Dziecko ma na kolanach misia.Rodzic wyjaśnia, że dziś dzieci nauczą misie, jak prawidłowo wydmuchać nos. Nie jest to takie proste, bo trzeba przestrzegać kilku zasad.

Rodzic  też uczy swojego misia (modelując zachowanie):

1. Rozkłada chusteczkę higieniczną.

2. Przykłada misiowi do nosa.

3. Zatyka delikatnie chusteczką jedną dziurkę i prosi misia, by dmuchał powietrze przez drugą dziurkę.

4. Powtarza tę czynność, zatykając drugą dziurkę nosa misia.

5. Składa chusteczkę i wyrzuca do kosza.

Wyjaśniamy dziecku  jak ważna jest higiena nosa. Opowiadamy  że nos jest połączony z uchem i gardłem. Przez jego nieprawidłowe czyszczenie można się bardziej rozchorować. Dlatego podczas dmuchania zatyka się jedną dziurkę i nie dmucha się zbyt mocno. Następnie dzieci uczą swoje misie.

Na koniec same, za pomocą nowej chusteczki, czyszczą swoje nosy.Rodzic  przypomina instrukcję: Zamknij buzię, przyłóż chusteczkę, zatkaj jedną dziurkę, dmuchaj, zatkaj drugą dziurkę, dmuchaj. Po skończonym zadaniu wszyscy wyrzucają chusteczki do kosza i idą umyć ręce, z nosa mogły się na nie przedostać wirusy

5. Słuchanie wiersza pt.: "Katar"

Wiersz znajdziecie Państwo tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=9E_5LNdKcAU

6. Porozmawiajmy o katarze i przeziębieniu

Po czym poznajemy, że mamy katar?

Kiedy kichamy?

Dlaczego nos produkuje „gile”?

Co to znaczy – zarazić kogoś albo zarazić się?

Jak wirusy wędrują od człowieka do człowieka?

MAŁY EKSPERYMENT: dzieci kładą na dłoni skrawki papieru i dmuchają buzią jak najmocniej, żeby przekonać się, że wirusy mogą daleko wędrować

Jak powinniśmy kichać, żeby nie zarażać innych?

Rodzic modeluje dzieciom najlepszy sposób na kichanie – w zgięcie łokcia. Jeśli w nosie mamy katar, najlepiej kichać w chusteczkę. Podczas infekcji częściej myjemy ręce, żeby nie rozsiewać zarazków.

Pomocne w prowadzeniu dyskusji będą informacje zawarte w karcie B- pliki do pobrania.

7. Jak wyglądają wirusy?

Dzieci mają do dyspozycji farby plakatowe wylane na spodeczki i gąbkowy zmywak kuchenny pocięty na różne kawałki. Na kartce papieru stawiają stempelki, które przedstawiają ich wyobrażenia wirusów. Po wyschnięciu farby dorysowują dodatkowe elementy czarnymi mazakami

8. Palec w nosie źle wygląda

Historia dostępna w plikach do pobrania.

9. Zasady Świnki Zakatarzynki

Rodzic czyta dzieciom zasady Świnki Zakatarzynki i zachęca je do powtarzania rymowanek. Zasady dostępne w plikach do pobrania. Można wspólnie z dzieckiem zrobić plakat odnoście higieny nosa.

10. Wiatraczek

Lubisz ciekawe eksperymenty? Możesz zrobić razem z dzieckiem wiatraczek, który będzie poruszany przez wydmuchiwane powietrze. Sprawdzicie wtedy wspólnie, jak mocno potraficie dmuchać ustami, a jak nosem.

Instrukcja wykonania wiatraczka dostępna w plikach do pobrania- wiatraczek .

Zachecamy do wszystkich aktywności :)

Pamietajmy o przesyłaniu plastycznych prac konkursowych- przedstawiajacyh realizację zadań na strone facebookową przedszkola: https://www.facebook.com/groups/306727399804500/?epa=SEARCH_BOX w komentarzach pod postem o czyściochowych przedszkolu.