ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE EMOCJONALNO- SPOŁECZNE OD 30.03-03.04.2020

1. Zabawa w lustro – ta zabawa może przybierać dwie formy – do pierwszej z nich będzie potrzebne lustro – najlepiej duże, w którym widać całą twarz i sylwetkę dziecka, do drugiej – rodzic, albo brat lub siostra.

·    przeglądanie się lustrze i prezentowanie min przedstawiających różne uczucia – rodzic podaję nazwę emocji, a zadaniem dziecka jest pokazać, jak wygląda ktoś, kto się tak czuje – jakie robi miny, jak wygląda jego ciało (np. co dzieje się z dłońmi, kiedy ktoś jest zły, a co kiedy płacze),

·    dzieci lub rodzic z dzieckiem dobierają się w parę i siadają naprzeciw siebie. Jedna osoba z pary jest lusterkiem – zadaniem tej osoby jest naśladowanie min, jakie pokazuje druga osoba. Po kilku minutach – zamiana ról w parze.

2. Rodzinny album.

Wykorzystajmy wspólnie spędzony czas na oglądaniu fotografii. Podczas wspólnego oglądania fotografii rodzice wraz z dzieckiem skupiają się na emocjach osób na zdjęciach, rodzice przypominają  sobie  chwile  z  dzieciństwa i opowiadają o swoich przeżyciach. Warto poszukać fotografie dziecka i omówić wraz z nim emocje towarzyszące mu na zdjęciach.

3. Zabawa Głowa, ramiona...”.

Dzieci wysłuchują piosenkę „Głowa, ramiona…” . Następnie uczą się ją śpiewać i pokazywać nazywane w piosence części ciała.

Piosenka "Głowa, ramiona " dostepna tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE.

4. Trening relaksacyjny z elementami wizualizacji „Powrót do domu”.

Słuchanie tekstu relaksacyjnego na tle bardzo spokojnej i delikatnej muzyki. Muzykę do tego ćwiczenia znajdziecie pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=-kpWllK3VgI

Dzieci wygodnie leżą na materacach lub dywanie i słuchają.

Po wesołej zabawie wróciliście do domu. Poczuliście się zmęczeni, mama przygotowała wam ciepłe, miękkie łóżeczko.

W pokoju jest cicho i przytulnie. Słychać tylko, pomrukiwanie kota, Zamykasz oczy, prostujesz, nogi, oddychasz równo, spokojnie.

Jest ci dobrze, słyszysz tylko piękną i cichą muzykę. Prawa ręka staje się coraz cięższa, nie chce ci się jej podnosić, lewa ręka staje się leniwa, nie chce ci się jej podnosić .

Nogi też staja się leniwe. Prawa noga staje się coraz cięższa, że nie chce się ruszyć. (Lewa noga...)Głowa spokojnie spoczywa na poduszce.

Czujesz ciepło w rękach, nogach, całe ciało staje się ciepłe jak w ciepłej kąpieli. Jest spokojnie i bardzo przyjemnie.

Powoli otwieracie oczy, siadacie, przeciągacie się, powolutku wstajecie.